Baş Ağrılarını Ciddiye Alın

Mevsim geçiş dönemlerinde sıkça karşılaştığımız baş ağrılarına karşı uzmanlar uyarıyor. Hatta uzun süren baş ağrıları, sevgilinizle aranızın açılmasına ya da sosyal hayatınızın bozulmasına bile neden olabilir.

Bir iki saati bulabilen baş ağrısıyla birlikte kol ve bacaklarda uyuşukluk, bulantı ve kusmanın birlikte olması gibi belirtilerin mutlaka ciddiye alınması gerektiğini söyleyen uzmanlarımız bahar aylarında baş ağrılarının artmasının olağan olduğunu ancak, ağrının uzun sürmesinin ve ağrıyla birlikte diğer belirtilerin ortaya çıkmasının beyin kanamasına işaret edebileceğini ifade etti.

“Baş ağrısı sosyal ve ev hayatını etkiler”

Bahar aylarında baş ağrılarının artmasının olagan olabileceği, “İş hayatını, ev hayatını ve sosyal hayatı etkilemektedir. Uzun süren baş ağrıları ilişkileri bile zedeler. Tıksırma, burun kızarıklığı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, başında zonklama ana belirtiler olabilir. Bu tip başağrılarını kısaca sinüs başa ağrısı, allerjik baş ağrısı gibi değerlendirebiliriz. Başağrısı olan kişilerde nedenler gözden geçirilmelidir. Baharda ortaya çıkan baş ağrıları ağrı kesicilere cevap vermeyebilir. Ancak beyin MR ı çektirmeyi gerektirmez. Sadece ortamdan uzaklaşma yeterli olabilir. Ayırıcı tanıda beyin damar anormallikleri, hipertansiyon, beyinde urlar, migren tipi başağrıları gözden geçirilmelidir. Bu sağlık problemlerinin başında ise son yıllarda örnekleri ile sıkça karşılaştığımız beyin kanamaları geliyor” dedi.

“Gençlerde ki ısrarcı baş ağrılarını dikkate alın”

“Gençlerde görülen ısrarcı baş ağrıları, zaman zaman bir iki saati bulabilen kol ve bacaklarda uyuşukluk gibi belirtilere dikkat etmek gerekiyor” diyen Prof.Dr.Kadir Tahta, “Baş ağrısı ile bulantı ve kusmanın beraber olması da büyük kanama belirtileri olarak gösteriliyor. Kanama gelişmeden tanı koymak önemlidir. Gençlerde beyin kanamaları nadir görülse de kanama olduğu zaman ağır bir tablo ortaya çıkmaktadır. Yirmili ve otuzlu yaşlarda karşılaşılan beyin damarlarındaki anormal damar yumağı beyin kanamasının ilk akla gelen sebeplerdendir. Kanama sonrası koma haline geçmeleri bazen dakikalar bazen de saatleri bulmaktadır” dedi.

“Erken tanı hayat kurtarıyor”

“Arteriovenöz malformasyon (AVM)denilen beyindeki anormal damar yumakçıkları anne karnındaki bebeklerde gelişmekte ve yıllar içinde büyümektedir” , “Bu damar yumakçıklarının bazılarında beyinde gerçek besleyici ve boşaltıcı damarları olabilir; bazılarında ise bu damarlar bulunmamaktadır. Her iki grupta da ani kanamalarla karşılaşılabilmektedir. Bu tür kanamalar beyin dokusuna vurgun olarak etki eder ve sonrasında ortaya çıkan biyokimyasal zincirlerle ödem gözlenir. Bu dönemde kanama durdurulup boşaltılsa bile hayati fonksiyonların kazanılması mümkün olmayabilir. Bu sebeple erken tanı koyarak ve sebebe yönelik cerrahi ve damar içi girişimlerin ardından yaşamlarını normal olarak devam ettirmeleri mümkün olabilmektedir. Beyin kanaması geçirdikten sonra yapılacak cerrahi müdahalede hayati tehdit ve sakatlık oranı yüksek olabilmektedir. Bu nedenle saydığımız bulguları gençlerin öncelikle bu konularla ilgili hekimlerce en azından hayatlarında bir kere muayene edilmeleri ve muayene bulguları sonucuna göre gerekli laboratuvar tekniklerini kullanmaları gerekmektedir.”

“Tedavide başarı şansı da oldukça yüksektir”

Sadece baş ağrısı öncelikli olan kişilerde erken tanıyı bilgisayarlı beyin tomografisi veya beyin manyetik rezonansı (MR) çekerek koymanın mümkün olabileceğini söyleyen uzmanlarımız , “Kol ve bacaklarda uyuşma, zaman zaman görme bozuklukları olanlarda, ellerinde nöbet şeklinde titremeleri olanlarda öncelikle beyin elektrik aktivitesini ortaya koyan elektroensefalografi (EEG), daha sonra MR çekerek fikir edinilmektedir. Bu tür yakınmaları olan gençlerin tanılarının ortaya konması ve tedavilerinde ne aşırı ilgi ne de kayıtsız kalınmalıdır. Erken tanı konup tedavi edilmesi ile bir avantaj daha yakalanmış olmaktadır. Gebelerde özellikle gebeliğin beşinci ayından sonra vücutlarında kan volümünün artmasına bağlı olarak bu tür kanamalarda artış gözlenebilmektedir. Çocuklarda, gençlerde ve gebelerde bu tür yapıların kanamalarının sıkıntı yaratabileceği bilinmeli ve erken tanı için gereken ilgi gösterilmelidir. Allerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkan bu tip başağrılarında bağışıklık tedavisi yapılabilir” diye konuştu.

Bu belirtileri önemseyin

Bir iki saati bulan ve sürekli olan baş ağrıları
Baş ağrılarıyla birlikte kol ve bacaklardaki uyuşukluk
Aralıklarla gelen zonklama
Başın aynı yerinde tekrarlayan ya da şakaklarda ve alında yerleşim gösteren ağrılar
Baş ağrısı ile birlikte görülen bulantı ve kusma
Zaman zaman oluşan konuşma bozuklukları
El ve ayaklarda titreme