Bahar yorgunluğunun nedeni negatif iyonlar

İbniSina Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ömer ASLAN, bahar aylarında çok yaygın olan, yorgunluk, bitkinlik şikayetlerinin bahar yorgunluğu olabileceğine dikkat çekerek “Bu dönemde bazı kişilerde iyon dengesi bozulur ve negatif iyonlar çoğalarak yorgunluk oluşur. Bu durum iyon dengesi sağlanıncaya kadar devam eder” diyor.
Kış aylarının bitip baharın hissedilmeye başlandığı bu günlerde iç hastalıkları kliniklerine yorgunluk, bitkinlik gibi yakınmalarla müracaatlar epeyce artar. Bahar kelimesi hepimizde canlılığı, zindeliği, tazeliği, dinamizmi çağrıştırırken insan bedeninde oluşan bu geçici bozukluk tezat gibi görünse aslında geçici ve beklenen bir durum olarak kabul ediliyor.
Dr.ASLAN, bahar yorgunluğunun birkaç hafta sürdüğünü belirterek “Bahar yorgunluğu, birkaç haftadan daha uzun olmayan ve hiçbir iz bırakmadan geçen geçici bir durumdur ve yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, konsantre olamama durumu, eklem kas ağrıları, göğüste sıkışma, uyuklama, sürekli esneme vs. gibi yakınmalarla seyreder” diyor.

Dr. ASLAN, bahar yorgunluğu ile ilgili şu bilgileri veriyor:
“Bu bir hastalık değil geçici bir fonksiyonel bozukluktur. Bahar yorgunluğunun sebebi bahar başlangıcında atmosferin elektrostatik ve manyetik yükünün artmasıdır. Atmosferde elektrik yükü artar.Bu elektrik iyonlarla taşınır.Vücudumuzda oldukça yoğun bir iyon yükü vardır.Pozitif iyonlar canlılığı,zindeliği sağlarken negatif iyon yükü yorgunluğu, bitkinliği oluştururlar.İşte iyon dengesinin o dönemde negatif iyonlar lehine bozulduğu kişilerde bozulmanın derecesine göre hafiften ağıra doğru seyreden yorgunluk gelişir. Bu durum iyon dengesi sağlanıncaya kadar devam eder. Yakınmaları ağır seyreden kişilerin Doktora müracaatı gerekir. Ayrıca birkaç haftadan uzun süren, ilave yakınmalarında görülmeye başlandığı kişiler yorgunluğa sebep olan başka hastalıkların da araştırılması gereği mutlaka doktora görünmelidir. Bahar yorgunluğundan korunmak ve kurtulmak için kişiler genel sağlık önlemlerine başvurmalıdırlar. Bunlar; dengeli ve yeterli beslenme, düzenli bedensel aktivitedir. Beslenmesi yetersiz olanlar bu dönemde doktor tavsiyesi ile vitamin desteği alabilirler.”